7 czerwca 2011

Prośba o medialny sponsoring

Pomagamy polskim dzieciom na Litwie. Zbieramy pieniądze dla niepełnosprawnych. Chcemy nakarmić biednych.

Kiedy zgłaszasz się do stacji telewizyjnej z propozycją sponsorowania przez nią Twojej imprezy, musisz mieć na uwadze, że w kolejce ustawia się wiele innych organizacji. Każda popiera równie szlachetny cel.

Oto kilka kwestii, których rozważenie pomoże wyróżnić się w tłumie.

Co chcesz powiedzieć

Stacje telewizyjne interesują akcje adresowane do szerokich grup odbiorców. Lubią sugestywne obrazy. Robią na nich wrażenie okazje do zebrania imponujących sum pieniędzy na szczytny cel. Przykład? Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Ile pieniędzy planujesz zebrać? Milion, 10 milionów, 100 milionów złotych?

Organizowana przez Ciebie impreza musi mieć co najmniej jeden z poniższych elementów:

1. Wyjątkowość – impreza/wydarzenie musi oferować coś nowego, wyjątkowego, ekscytującego dla telewidzów, na przykład, okazja spotkania sławnej osoby, wycieczka "za kulisy", okazja zamienienia się rolami z gwiazdą na jeden dzień, itp.

2. Znaczenie – temat, który odnosi się do ważnego społecznego problemu: zapobieganie chorobom nowotworowym, przemoc w rodzinie, głód, itp.

3. Ludzkie zainteresowanie – wiadomość pobudzi do działania wielu ludzi ze względu na jej emocjonalny kaliber: śmiertelnie chore dziecko, rodzina w potrzebie, reakcja na kryzys, itp.

Odrób pracę domową

Oglądaj program stacji, którą jesteś zainteresowany. Zwróć uwagę na format, tematy i utalentowanych dziennikarzy. Większość stacji ma tematy, do których wraca co roku. Kiedy oglądasz program zapytaj siebie: "Czy nasza impreza i jej przekaz pasuje do profilu stacji?"

Poznaj decydentów

Kiedyś sponsoringiem zajmował się sekretarz redakcji lub dyrektor audycji społecznych. To on decydował czy stacja obejmie akcję lub imprezę sponsoringiem. Dzisiaj te role się wymieszały. Szef marketingu szuka okazji do zwiększenia sprzedaży czasu reklamowego. Szef newsroomu z kolei chce przyciągnąć do ekranu nowych widzów i zwiększyć oglądalność.

Są dwa skuteczne sposoby dotarcia do decydentów:

I. Kolegium – to grupa kierowników, którzy omawiają propozycje nowych tematów i programów.

1. Zadzwoń do stacji i umów się na spotkanie z kolegium redakcyjnym.

2. Na spotkanie weź ze sobą nie więcej niż jedną osobę do pomocy.

3. Przyjdź przygotowany. Przedstaw propozycję opisaną na nie więcej niż dwóch kartkach. Nie bombarduj dziennikarzy tonami materiałów i danych.

4. Przejdź od razu do rzeczy i opisz dokładnie swoje oczekiwania.

II. Pielęgnowanie relacji

To wcale nie jest tożsame z zapraszaniem dziennikarzy do ekskluzywnych restauracji i fundowaniem im drogich drinków. Zamiast tego, staraj się budować dobre relacje przez:

1. dostarczanie ciekawych i aktualnych informacji przez cały rok – przyjaźń i tworzenie sieci kontaktów procentuje w dłuższej perspektywie,

2. respektowanie dziennikarskich terminów i ograniczanie do minimum rozmów telefonicznych,

3. zrozumienie, że media są sponsorem, NIE organizatorem imprezy,

4. oszczędne wykorzystanie kosztownego sprzętu telewizyjnego,

5. akceptowanie z pokorą odmowy sponsoringu,

6. wysyłanie podziękowań wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób pomogły w organizacji imprezy.

Konkluzja

Dobre planowanie pozwoli lepiej dopasować imprezę do profilu stacji telewizyjnej. Skoncentruj się na zbudowaniu takich relacji, które zapewnią wzajemne korzyści dla obydwu organizacji – w ten sposób zwiększysz szansę na dodatkowy czas na antenie.

Brak komentarzy:

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *