6 lipca 2011

Ciepły uśmiech do zimnej kamery

Już w przedszkolu uczą, żeby uśmiechać się do zdjęcia.

Niekoniecznie na każdym zdjęciu trzeba się uśmiechać, ale w przypadku występu przed kamerą delikatny uśmiech zawsze robi dobre wrażenie.

Większość ludzi słucha tego, co się do nich mówi z obojętną twarzą. W kontakcie bezpośrednim to ani przeszkadza ani pomaga. Słuchanie z przylepionym non-stop sztucznym uśmiechem mogłoby być nawet odebrane za afront.

W telewizji neutralny wyraz twarzy nie wygląda na obojętny – wygląda na znudzony. Czasem oglądamy na ekranie poprzedzane fanfarami krótkie zwiastuny występu znanych przedsiębiorców lub wybitnych polityków – ale pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę to wyraz twarzy: smutny, znudzony, nieobecny. Kiedy przed wejściem na scenę goście słuchają w skupieniu zapowiedzi na ich twarzach nie widać żadnych emocji.

Ciepły uśmiech

Zawsze kiedy jesteś w zasięgu pracy kamery, delikatnie się uśmiechaj. Nie mam na myśli przysłowiowego "suszenia zębów" pod hasłem "Patrzcie jaki jestem szczęśliwy". Wystarczy dyskretny uśmiech pokazujący relaks, pewność siebie i zdecydowanie.

Wyobraź sobie teraz, że pokazujesz kilka zębów i lekko unosisz policzki. Tak to właśnie wygląda :-)

Jeżeli uśmiechniesz się delikatnie do kamery, nie będziesz wyglądać na rozbawionego rozmówcę, ale na osobę bardziej stanowczą i przekonaną do tego, co mówi. Pamiętaj, że telewizja to tzw. chłodne medium ("chłodne media" według McLuhana wymagają większego udziału odbiorcy w uzupełnieniu/interpretacji przekazu, na przykład, seminarium, dialog, blog).

Uśmiech w chłodnym medium

Inna medialna porada: uśmiechaj się przez cały czas KIEDY mówisz w telewizji. Być może teraz też się uśmiechasz i myślisz: "To niepoważne". Rozumiem, ale wiem, że uśmiech działa.

Typowy komentarz klienta na szkoleniu medialnym: "Kiedy wypowiadam się na poważny i smutny temat – 5 pracowników zginęło w katastrofie lotniczej – nie mogę tego robić z uśmiechem na twarzy, bo ludzie pomyślą, że jestem nieczułym, zimnym głupkiem."

To pozornie logiczny argument – pozornie, bo pokazuje, że ta osoba nie wie jak działa kamera. Każdy kto lekko uśmiecha się do kamery widziany jest jako człowiek ciepły, przyjazny i empatyczny – nawet kiedy przekazuje przykrą wiadomość.

Obiektyw kamery wszystko zmniejsza i z zimną precyzją rejestruje obraz – obojętność zmienia w grymas, łagodny uśmiech "daje" miły wyraz twarzy. Jeśli zatem, przekazując złą wiadomość, chcesz wywrzeć w telewizji bardziej zdecydowane wrażenie, lepiej kiedy się lekko uśmiechniesz.

Trzy porady z uśmiechem :-)

W telewizji unikaj następujących zachowań:

1. Nie oblizuj warg. Przed kamerą wygląda to niesmacznie. Wypij dużo wody przed wywiadem – to wystarczająco nawilży wargi.

2. Nie wysuwaj języka w czasie mówienia – nie jesteś wężem, prawda?

3. Nie przygryzaj warg – to znak zdenerwowania, wynikający na przykład, z braku przygotowania.

Jeżeli nie możesz zapamiętać tych porad, nie zapominaj o jednej podstawowej rzeczy: miłym i delikatnym uśmiechu. To rozwiąże większość potencjalnych problemów w telewizji :-)

Brak komentarzy:

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *