Zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka, wesołego śmigusa dyngusa, udanego odpoczynku i miłych spotkań w gronie przyjaciół i rodziny...
Radosnego Alleluja życzy Bogusław Feliszek.
Będą o Tobie dobrze mówić w mediach. Nasz telefon: 77 544 97 97.
Strona główna » Archiwum dla wpisów: marca 2013
Zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka, wesołego śmigusa dyngusa, udanego odpoczynku i miłych spotkań w gronie przyjaciół i rodziny...
Radosnego Alleluja życzy Bogusław Feliszek.
Każda firma chce podkreślić swoją odmienność, ale często te różnice widać tylko w haśle promocyjnym, oprawie graficznej witryny WWW lub kształcie firmowej wizytówki.
"Klient jest najważniejszy... Pracownicy są naszym największym kapitałem... Świadczymy usługi najwyższej jakości..." Nie nudzę?
To nie są komunikaty, które zapadają w pamięć. Przekaz albo nie jest zauważany albo natychmiast zapominany – bez szansy na utrwalenie w podświadomości. Nie o to chodzi firmom, które chcą się skutecznie wyróżnić.
Każdy kto pracuje w PR dużo rozmawia przez telefon. Kontakty z dziennikarzami, umawianie spotkań, uzgadnianie terminów prezentacji, omawianie ofert, wstępne negocjacje...
Jest o czym rozmawiać.
Gdyby tylko ludzie słyszeli jak mówią – głos, słowa i intonacja – mogliby znacząco poprawić skuteczność swojej komunikacji.
Nagrana rozmowa
Na przykład, powiedzmy, że proponujesz reporterowi przez telefon temat na artykuł, umawiasz się z nowym klientem na prezentację lub prowadzisz telekonferencję z pięcioma dyrektorami oddziałów. Myślałeś o nagraniu tej konwersacji i odsłuchaniu jej w wolnej chwili?
Kiedy ostatnio zapraszałem reportera lokalnej gazety na spotkanie z moim klientem pomyślałem po odłożeniu słuchawki: "Gdybym posłuchał tej rozmowy, mógłbym się czegoś nauczyć."
Od kilku miesięcy pracuję z klientem nad przygotowaniem reakcji na poważną korektę polityki rządowej.
Moim zadaniem jest opracowanie strategii medialnej i przekazów, które zostaną zauważone przez decydentów, liderów opinii i media.
Oczywiście, brak szczegółowych informacji o treści reformy i konkretnej daty, nie ułatwia zadania, ale mimo to zrobiliśmy już wiele rzeczy.
Oto nad czym pracowaliśmy:
1. Analiza wszystkich potencjalnych scenariuszy – w tym przypadku jaka będzie treść rządowej korekty – i decyzje o stanowisku klienta w każdym przypadku.
2. Opracowanie kluczowych przekazów i konsultacje ze współpracującymi z nami reporterami informacji. Przekazy muszą być proste, jasne i rzeczowe – poparte przekonującymi dowodami, liczbami i raportami. W naszych przekazach są także uwzględnione tzw. trudne kwestie.
Nikt tego głośno nie mówi – choć wiele osób tak sądzi – dziennikarze nie są autorami wyjątkowo oryginalnych przemyśleń. Ale dobrzy reporterzy – pisząc artykuł – potrafią dobrać sobie kompetentnych ekspertów.
To jest szansa dla Ciebie. Twoja specjalistyczna wiedza – ekonomiczna, prawnicza, medyczna, sportowa, meteorologiczna, itd. – jest bardzo potrzebna dziennikarzowi. Także wtedy kiedy byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia.
Dziennikarze wiedzą trochę o wszystkim, ale rzadko potrafią napisać artykuł, przygotować relację dla radia lub telewizji bez pomocy eksperta. Nie mogą też być w kilku miejscach w jednym czasie.
Autorytet i wiarygodność
Ekspert daje tekstowi autorytet i wiarygodność. Wiedza jaką jako ekspert przekazujesz musi być jasna i zrozumiała.
Jeśli mówisz mętnie, dziennikarz może źle zrozumieć podane fakty – i jeżeli wykorzysta je w tekście z Twoim nazwiskiem ("Jak mi powiedział..."), Twoja reputacja na tym na pewno nie zyska.
Nowe słoneczne panele. Nowy pomysł na tani prąd. Nowa technologia oszczędzania energii.
"Nowy, nowa, nowe..." codziennie zwracają uwagę w tytułach gazet. Media zawsze miały słabość do nowinek. PR chętnie tą słabość wykorzystuje.
Nowość jednak może czasem być obciążeniem – szczególnie kiedy mówimy o przełomowym wynalazku, który zrewolucjonizuje rynek lub stworzy nową kategorię.
Drobne poprawki są przyjmowane przez konsumentów spokojnie i bez obaw, bo rozumieją ich cel, zakres i wpływ. Nie wymagają radykalnej zmiany zachowania, na przykład sposobu używania produktu.
Pionierskie innowacje to zupełnie inny odcień "nowości". Potrzebują większej kreatywności i bardziej dokładnego planowania.