28 lipca 2015

Reporterzy mają atomową siłę wkurzania

Reporterzy potrafią wyprowadzić z równowagi najspokojniejszego rozmówcę.

Atakują, prowokują, naciskają, poganiają, przerywają i blefują. Przynajmniej tak robią ci najlepsi w swoim fachu.

Każdy kto udzielał wywiadu agresywnemu reporterowi na pewno miał ochotę w pewnym momencie dać mu klapsa. Dlaczego tego nie zrobił?

Może chodziło o dobre maniery, może o zdrowy rozsądek, może o anielską cierpliwość.

Być może kierowała nim obawa, że publiczne zganienie reportera nada tematowi nadmierny rozgłos. Czasem jedna cierpka uwaga rozmówcy może przyćmić treść całego wywiadu.

Na YouTube można obejrzeć setki przykładów polityków, przedsiębiorców, aktorów, sportowców krzyczących na reporterów, uciekających przed nimi lub usiłujących zakryć obiektyw kamery.

We wszystkich tych przypadkach widać jak złe emocje (irytacja, złość lub nawet furia) niszczą główne przesłanie wywiadu.

Tylko spokój

Jeżeli chcesz w jakiś sposób ukarać reportera, musisz zachować się inaczej. Dlaczego? Bo nic nie sprawia mu większej przyjemności od wkurzenia swojego rozmówcy. Nie ma lepszego widowiska od awantury i kłótni w wywiadzie na żywo. Nic nie daje większej oglądalności.

Reporterzy żyją z opisywania emocji – dobrych i złych. Kochają emocje towarzyszące odnalezieniu dziecka cudem ocalałego z pożaru i te wywołane przez posła grożącego reporterowi, że go wyrzuci z pracy. Temat, w którym jest dużo emocji pisze się lub opowiada się sam.

Czasem złość jest jak najbardziej uzasadniona. Trudno na przykład nie rozumieć rozpaczy rodzin, których najbliżsi zginęli w katastrofie lotniczej. Złość szkodzi rozmówcy kiedy jest skierowana przeciwko reporterowi.

Oto trzy porady jak zachować spokój:

1. Starannie wybieraj reporterów do wywiadu.

Niektórzy reporterzy znani są z agresywnego zachowania przed kamerą. Najwięcej takich reporterów pracuje w komercyjnych stacjach informacyjnych – są młodzi i ambitni.

Przed zgodą na wywiad z nieznanym reporterem, prezenterem lub blogerem sprawdź jaki ma styl prowadzenia rozmowy. Łatwiej zrezygnować z wywiadu niż męczyć się już po pierwszym pytaniu.

2. Pamiętaj, że reporter może wykorzystać wszystko, co powiesz.

Któż z nas nie stracił na chwilę cierpliwości w rozmowie z irytującym znajomym, pracownikiem działu obsługi klienta czy dzieckiem testującym naszą odporność psychiczną?

Na szczęście raczej nikt nie nagrał tych chwil słabości na wideo i nie można tego obejrzeć w Internecie. Ale wywiad dla mediów zostaje na zawsze. Jeśli zachowasz spokój, nie musisz wstydzić się tego, co trafi do archiwum Google.

3. Unikaj ostrej konfrontacji.

Jeżeli musisz się bronić przed wyjątkowo aroganckim reporterem, starannie dobieraj słowa. Na przykład: "Bardzo chciałbym odpowiedzieć na wszystkie pytania, ale czuję, że nie mogę dokończyć odpowiedzi."

Nie radzę kończyć wywiadu w furii przed czasem. To najgorsza opcja. Niszcząca jak atak atomowy.

Brak komentarzy:

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *