5 sierpnia 2011

Jakie są Twoje aktywa w BDW?

Na naszych warsztatach kryzysowych i szkoleniach medialnych odradzam używanie niezrozumiałych akronimów. Tym razem jednak odstąpiłem od tej reguły, by rozbudzić Twoją ciekawość.

BDW to Bank Dobrej Woli – miejsce, w którym przez lata deponujesz swoje dobre uczynki na rzecz lokalnej społeczności i gdzie mogą je sprawdzić Twoi najbardziej lojalni klienci.

Gromadzenie aktywów

Oto jakie aktywa możesz gromadzić w BDW:

1. finansowe wspieranie organizacji charytatywnych i młodzieżowych prowadzących akcje ważne dla lokalnej społeczności,

2. wspieranie rzeczowe cennych akcji i przedsięwzięć,

3. dzielenie się fachową wiedzą i doświadczeniem,

4. zachęcanie pracowników do udziału w wolontariacie.

Nie musisz głośno chwalić się tym, co robisz. Przy odrobinie szczęścia Twoi główni interesariusze (bezpośredni sąsiedzi firmy, obecni lub potencjalni klienci, inwestorzy, urzędnicy samorządowi) dowiedzą się o tym i pomyślą: "Jestem pod wrażeniem tego, co firma XYZ dla nas robi."

Jeśli Twoja firma będzie systematycznie podnosić wartość udziałów w BDW, możesz liczyć na poprawę jej wizerunku i reputacji. Ludzie będą cenić kontakty z firmą i pozytywnie kojarzyć jej nazwę. Może nawet zechcą ubiegać się o pracę.

Nagle przychodzi zły dzień w pracy

1. Pracujesz w firmie zajmującej się przechowywaniem i neutralizacją toksycznych odpadów. O 8:15 rano w głównym magazynie wybuchł pożar. Nad zakładem unoszą się chmury zielonego dymu. Straż pożarna ewakuowała wszystkich mieszkańców w promieniu dwóch kilometrów. Powstało ogromne zamieszanie – największe w Domu Dziecka oddalonym zaledwie pół kilometra od centrum pożaru. Ogień ugaszono po trzech godzinach, ale okoliczni mieszkańcy są zdenerwowani i wciąż pełni niepokoju.

2. Jesteś dyrektorem szpitala. Na oddział przyjęto kobietę z zaawansowaną cukrzycą. Lekarze zdecydowali, że potrzebna jest amputacja lewej nogi poniżej kolana. Kiedy pacjentka wybudziła się po operacji zorientowała się, że amputowano jej prawą kończynę. Nadal czeka ją amputacja lewej nogi. Rodzina chorej poinformowała o błędzie lekarskim media i Rzecznika Praw Pacjenta.

3. Pracujesz w firmie budowlanej. Inspektor nadzoru budowlanego inwestora dwa miesiące temu odebrał bez zastrzeżeń most, którego byłeś głównym wykonawcą. Miesiąc temu most został wyróżniony w konkursie "Mister architektury". Przed chwilą dowiedziałeś się z radia, że w czasie porannego szczytu komunikacyjnego pękło jedno przęsło mostu i zginęła młoda kobieta z trzyletnią córeczką.

Co robisz w każdej z tych sytuacji?

Jaki jest Twój stan konta w BDW?

Jeśli będziesz pracowicie i skrupulatnie podnosił stan konta, masz do czego sięgnąć w trudnych chwilach kryzysu. Ludzie będą się krzywić i narzekać, ale być może dojdą w końcu do wniosku: "W gruncie rzeczy to dobra firma. Mieli wypadek. Takie rzeczy zdarzają się nawet najlepszym. Firma daje miejsca pracy i płaci podatki do lokalnej kasy. Troszczy się o nas i widać, że jest jej przykro za to, co się stało. Powinniśmy dać jej drugą szansę."

Porównaj to z reakcją lokalnej społeczności kiedy pierwszy raz usłyszy o Tobie dopiero po wybuchu kryzysu. Być może do tej pory celowo wolałeś pozostawać w cieniu i... zaoszczędzić trochę pieniędzy na lokalną promocję. Wszystko w porządku do momentu kiedy media nie zaczną o Tobie negatywnie pisać.

W takich okolicznościach opinia publiczna nie wie co myśleć, bo Cię nie zna. Jeżeli w pierwszym kontakcie ludzie czują się ofiarami (finansowo, emocjonalnie lub fizycznie), minie dużo czasu zanim zmienią zdanie.

Proponuję, żebyś w wolnej chwili sprawdził stan swojego konta w BDW. Oczywiście należy dokładać starań, żeby nie doprowadzać do sytuacji kiedy trzeba uszczuplić stan konta. Należy umiejętnie zarządzać ryzykiem, dbać o regularne szkolenia pracowników oraz stosować jasne procedury i metody działania.

Warto jednak robić więcej, na przykład dbać o zapasy w Banku Dobrej Woli. Dzięki tym zapasom będziesz mógł działać w sytuacji kryzysowej przez jakiś czas z większą swobodą, pewnością siebie i wiarą, że nie wszystko jeszcze stracone.

Kiedy ostatnio sprawdzałeś stan swojego konta w Banku Dobrej Woli? Jakie wnioski? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *