25 sierpnia 2013

Krótki słownik PR

1. Agencja PR: bardziej lub mniej stała grupa osób, które wierzą lub nie wierzą w skuteczność PR, ale mocno wierzą, że można na tym dobrze zarobić.

2. Brief: krótki tylko z nazwy dokument objaśniający to, czego nie można sobie wyobrazić i obiecujący coś, czego nie można zrobić.

3. Copywriter: niespełniony poeta lub pisarz kuszony nowoczesnym smartfonem i modnym samochodem oraz obietnicą zobaczenia swoich słów w druku.

4. Dyrektor kreatywny: arbiter dobrego smaku, nienawidzi czcionki Times New Roman – także koneser wytrawnych trunków.

5. Informacja prasowa: tekst pisany dla klienta, ale adresowany do dziennikarzy lub konsumentów.

6. Inwestycja: eufemizm dla wydatku.

7. Klienci PR: ludzie płacący faktury za usługi PR, którzy są: 1. inteligentni, przewidujący i mili, lub 2. głupi, krótkowzroczni i niecierpliwi – często ta ocena zmienia się w ciągu godziny.

8. Komunikacja kryzysowa: kontakty z mediami z paniką w oczach; jej wyróżnikiem jest często powtarzane "Bez komentarza".

9. Konferencja prasowa: spotkanie z dziennikarzami (zwykle w zatłoczonej sali), na którym organizatorzy chętnie mówią to, co nie interesuje dziennikarzy, a ci zadają pytania, na które niechętnie odpowiadają ci pierwsi.

10. Konsument: niewdzięczny egoista i narcyz, który często mówi głośno co myśli i nie chce być biernym i pokornym składnikiem strategii PR.

11. Koszt całkowity kampanii PR: koszt szacunkowy plus dodatkowe wydatki, na przykład konferencja prasowa na Hawajach i cztery duże pizze dla zespołu zarządzania sytuacją kryzysową.

12. Media: wszystkie formy komunikacji, uwielbiane przez konsumentów i agencje PR.

13. Logo: prosty element graficzny tworzony przez tłumy i podziwiany przez kilka osób.

14. Polityczne PR: ostatnia deska ratunku dla partii politycznej, mająca ochronić ją przed katastrofą w najbliższych wyborach; nie obowiązują żadne zasady opisane w kodeksie etycznym PR.

15. Prezentacja projektu PR: neutralne miejsce spotkania obietnicy z efektem.

16. Projekt PR: mglisty – czasem szlachetny – pomysł, który ma przekonać ludzi (nazywanych dla zmylenia konkurencji "grupą docelową") do zrobienia tego, na co nie mają najmniejszej ochoty.

17. Slogan: krótkie zdanie, które utwierdza firmę w przekonaniu, że produkuje najlepszy produkt na osiedlu lub świecie lub świadczy najlepsze usługi.

18. Termin: pół godziny temu.

19. Tytuł: zwykle najciekawsza część artykułu, nie zawsze mająca konkretny związek z jego treścią.

20. Wywiad dla mediów: rozmowa dwóch osób, w której dziennikarz uważa, że może pytać o wszystko, a rozmówca wie, że lepiej kiedy nie mówi wszystkiego.

Jakie hasło proponujesz dodać do naszego słownika PR? Jak je zdefiniujesz? Napisz o tym w komentarzu.

1 komentarz:

jagniukowo pisze...

Wysyłka kreatywna: kartony z produktami klienta dla dziennikarzy, uzupełnione siankiem i papierem i lądujące nie wiadomo gdzie.

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *