31 maja 2013

13 odpowiedzi na pytanie ile kosztuje PR

Ile kosztuje PR?

Jak rozsądnie odpowiedzieć na to pytanie jeśli pada zbyt wcześnie, bez znajomości potrzeb i sytuacji klienta oraz bez nabrania do siebie nawzajem choć odrobiny zaufania?

Każda zła odpowiedź zniechęci klienta.

Oto jak NIE odpowiadać na pytanie o honorarium za usługę PR:

1. Podaj dowolną sumę jaka przyjdzie Ci do głowy.

2. Udawaj zaskoczonego lub nieprzygotowanego do odpowiedzi ("Co pan/pani ma na myśli?")

3. Zacznij narzekać ("Wszyscy w kółko pytają tylko o pieniądze...")

Niektóre odpowiedzi, które proponuję pasują do każdej sytuacji, niektóre wymagają nieco odwagi, jeszcze inne są zastrzeżone tylko dla wybranej kategorii klientów.

Oto 13 propozycji odpowiedzi na pytanie ile kosztuje PR:

1. Dużo. Dlaczego pan/pani pyta?

2. Chyba za wcześnie na konkretną odpowiedź, bo nie wiem co pana/panią interesuje.

3. Chętnie odpowiem, ale czy najpierw mogę zadać trzy krótkie pytania?

4. Mamy specjalną ofertę dla znajomych i przyjaciół, ale ponieważ nie znamy się zbyt dobrze, czy mogę zadać kilka pytań, które pomogą mi przedstawić atrakcyjną propozycję?

5. Jakieś kilka milionów złotych jeśli nie wiem co konkretnie mogę dla pana/pani zrobić. Czy mogę prosić o kilka informacji, które pozwolą mi przedstawić bardziej atrakcyjną ofertę?

6. Dobra wiadomość jest taka, że to nie musi kosztować milion złotych. Zła jest taka, że to nie wygląda na problem za sto złotych. Jeśli ma pan/pani kilka minut, chciałbym zadać trzy ważne pytania, które pomogą nam obojgu zrozumieć o jakiej inwestycji mówimy.

7. Jeśli się uda, pieniądze chyba nie są najważniejsze. Jeśli się nie uda, szkoda nawet złotówki.

8. Porozmawiajmy najpierw o tym, co chce pan/pani osiągnąć, a potem przejdziemy do honorarium.

9. Projekt o jaki pan/pani pyta wymaga inwestycji od X do Y złotych. Czasem trochę więcej, rzadko mniej. Czy możemy przejść do szczegółów?

10. Czuję, że jeśli podam kwotę z kapelusza, zepsuję sobie reputację. Czy mogę zadać kilka pytań, żeby lepiej poznać pana/pani cele, potrzeby i oczekiwania? Potem porozmawiamy o kwocie dopasowanej do tej konkretnej sytuacji.

11. Jesteśmy w podobnej sytuacji. Pan/pani chce podjąć mądrą decyzję dotyczącą wyboru agencji PR. Ja muszę mądrze odpowiedzieć na pytanie o honorarium. W tej chwili mam za mało informacji. Czy możemy porozmawiać teraz o konkretach czy spotkamy się w innym terminie?

12. Wygląda na to, że cena jest najważniejsza. Rzeczy, których nie potrzebujemy zawsze są za drogie. Czy możemy porozmawiać o państwa potrzebach i potem przejdziemy do honorarium?

13. Każda suma jaką podam bez poznania potrzeb i celów będzie za wysoka. Może najpierw porozmawiamy o tym co pana/panią do mnie sprowadza? Jeśli będę mógł pomóc, przedstawię nasze oczekiwania finansowe. Jeśli nie będę mógł pomóc, podam kontakt do innej agencji PR. Czy to uczciwa propozycja?

Która odpowiedź najbardziej Ci się podoba? Dlaczego? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Napisz do mnie

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *