30 września 2016

Lider opinii widzi dalej

Kiedy klienci przychodzą do nas, żeby omówić nowy projekt PR zawsze pojawia się jedno hasło: lider opinii.

Talent, wiedza, doświadczenie i sukcesy budują reputację branżowego lidera – kogoś kto myśli inaczej, wie więcej i widzi dalej.

Pozycja lidera opinii wzmacnia przewagę nad konkurencją, zwiększa zainteresowanie mediów, poprawia morale i przyciąga najbardziej utalentowanych pracowników.

Niestety, lider może być tylko jeden. Jeśli więcej osób opisuje się w ten sposób, powstaje mętlik: kto tak naprawdę jest prawdziwym liderem?

To tak jak z przymiotnikiem "innowacyjny". Ponieważ mnóstwo firm tak o sobie mówi, innowacyjność stała się płytkim skrótem myślowym i dużo straciła z pierwotnego znaczenia.

Przywództwo opinii

Lider opinii może podpowiadać tematy do publicznej debaty. Od tego, co powie jako pierwszy zależy kontekst i długość dyskusji i być może także jej konkluzja.

Warto pamiętać, żeby nie mylić prostego marketingu treści z tematami pozycjonującymi lidera opinii. W marketingu treści chodzi na przykład o artykuł lub raport opisujący nowy i czasem kontrowersyjny trend rynkowy z oryginalną konkluzją. Temat jest bezpośrednio związany z marką, produktami i/lub usługami firmy.

Przywództwo opinii jest bardziej wysublimowaną formą wywierania wpływu na media i opinię publiczną. Temat nie jest bezpośrednio powiązany z konkretną marką lub firmą.

Wybór tematu

Wybierając tematy do publicznych debat i firmowych treści (artykuły, analizy, raporty, infografiki, nagrania video, wpisy w mediach społecznościowych) warto zadać sobie siedem pytań:

1. Czy ten temat autentycznie mnie interesuje?

Jedyna dobra odpowiedź to zdecydowane TAK. Nie każdy wpis na blogu i nie każdy wywiad w mediach musi wywoływać dyskusję w całym kraju. Ale prawdziwy lider bez wątpienia jest autentyczny, zaraża entuzjazmem i ma wizję jak będzie wyglądała przyszłość jego branży.

Ekspert to jeszcze nie lider. Pierwszy potrafi opisać teraźniejszość, drugi wie co się wydarzy i potrafi opisać skutki. Ekspertów może być wielu, lider jest tylko jeden.

2. Czy temat jest poparty obiektywnymi badaniami?

To nie może być autorska hipoteza. To musi być temat pokazujący nowe wyzwanie, które wywoła twórczą dyskusję, poszerzy wiedzę o konkretnym problemie i być może zmieni dotychczasową praktykę w całej branży.

Nowe wnioski oparte na wiarygodnych badaniach często wywołują sprzeciw lub nawet oburzenie – niektórzy je początkowo wyśmiewają. Dlatego lider opinii musi dysponować aktualnymi danymi potwierdzającymi słuszność jego tezy.

3. Czy ktoś jeszcze wypowiada się publicznie na ten temat? Jeśli tak, co mówi?

To, że ktoś zabiera głos w jednej sprawie nie może zamykać ust innym. Chodzi tylko o to, że musi przedstawić inny punkt widzenia.

Na przykład nie brakuje ludzi, którzy uważają, że czas najwyższy zakończyć walkę płci. Jednak to, że coś jest – Twoim zdaniem – złe nie czyni Cię liderem opinii. Musisz pokazać nowe argumenty i dowody dlaczego tak właśnie jest lub przedstawić sposób rozwiązania problemu.

4. Czy potrafię opowiedzieć o tym prostymi słowami?

Najlepsi liderzy mówią prosto. Piszą zwięzłe zdania. Wolą krótkie słowa. Mówią jasno, bo wiedzą, co mówią.

Krótki test. Komu ufasz? Osobie, która popełniła jakieś błędy, wyciągnęła wnioski i już ich nie powtórzyła? Czy może osobie, która nigdy się nie myli?  Częściej wierzymy tej pierwszej. Szczerość i naturalność budują zaufanie do lidera.

5. Czy potrafię wyjaśnić ludziom spoza mojej firmy lub branży dlaczego powinni interesować się tym, co mówię?

Przekonanie swoich pracowników to pestka. Wszyscy pracujecie w tej samej branży i tej samej firmie. Myślicie podobnie i macie jako grupa wspólne interesy.

Trudniej jest przekonać innych ludzi – z innych miast, innym wykształceniem i innymi wartościami. To, co mówisz powinno ich nie tylko zainteresować, ale także zachęcić do dyskusji i dzielenia się opiniami na swoich profilach w mediach społecznościowych oraz (być może) motywować do działania.

6. Czy możliwa jest dyskusja na ten temat bez wymienienia nazwy mojej firmy, produktu lub usługi?

Jeśli jest to niemożliwe, może być trudno. Ludzie (konsumenci i media) mają przesyt reklamy i nie cierpią ewidentnej kryptoreklamy – także online.

Dyskusja, w której musi pojawić się nazwa Twoich produktów nigdy nie będzie szczera. Ludzie nie chcą rozmawiać o Tobie, chcą rozmawiać o problemie lub sprawie.

7. Czy ten temat wspiera moje cele biznesowe?

Punkty 6. i 7. nie są sprzeczne. To oczywiste, że wszystko co robisz i mówisz musi wspierać Twoje cele biznesowe, na przykład zwiększenie rozpoznawalności marki, zdobywanie klientów, zatrudnienie lepszych pracowników czy pozyskanie kapitału. Ale przebojowość i taktyka nie mogą być ważniejsze od rozwagi i strategii.

Brak analizy ryzyka pokazującej potencjalne straty po publicznej wypowiedzi na konkretny temat (czasem sprowokowanej przez media) i lekceważenie strategicznego planu PR może skończyć się wizerunkową klapą. Lider opinii nie może sobie na to pozwolić.

Konkluzja

Silne przywództwo opinii pokazuje klientom, mediom i partnerom biznesowym, że jesteś mądrą firmą, która głęboko analizuje to, co się dzieje w branży oraz jej bliskim i dalszym otoczeniu. Pokazuje, że myślisz nie tylko o zysku w obecnym kwartale, ale także przygotowujesz się do tego, co przyniesie przyszłość.

Jeśli chcesz zostać cenionym liderem opinii, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 543 24 25.

Brak komentarzy:

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *