Nowe centrum handlowe. Nowy apartamentowiec. Nowy kompleks biurowy. Na rynku deweloperskim dużo się dzieje. Konkurencja nie zasypia gruszek w popiele.
Kiedy firma deweloperska przygotowuje inwestycję komercyjną zwykle zaczyna od wyboru nazwy, opracowania oprawy graficznej i stworzenia strony WWW. Czasem wymyśla też slogan.
Realizacja dużej budowy zajmuje kilka lat. Ważne, żeby informacja o inwestycji szybko dotarła do potencjalnych klientów. Chodzi o wywołanie przychylnej atmosfery i pozytywnego zainteresowania oraz pokazanie, że to pomysł, który na pewno odniesie sukces. Wykorzystanie PR do budowania marki dewelopera to dobra inwestycja.
Budowanie marki
Markę inwestycji deweloperskiej tworzą jej architektura, wnętrza, oznakowanie i lokalizacja. Można ją wzmocnić działalnością pracowników dewelopera dla lokalnej społeczności (na przykład akcja charytatywna dla pobliskiego przedszkola) i imprezami specjalnymi (na przykład dzień otwarty lub koncert dla sąsiadów budowanego osiedla mieszkaniowego).
Ale budowanie marki przed wbiciem pierwszej łopaty przypomina początek pracy przy wznoszeniu wieżowca: zaczynamy od fundamentów, czyli od podstaw.
Po pierwsze, skąd ta nazwa? Dlaczego takie logo? Do czego nawiązuje? Czy nawiązuje do historii? Dlaczego do tego wydarzenia lub tej osoby? Patrzy w przyszłość? Jeśli to tylko adres (Szczęśliwa 13?), trzeba wymyślić ciekawą, barwną i oryginalną legendę. Opowieść musi być mocno związana z nazwą i logo. Powinna być także widoczna na stronie WWW dewelopera.
Oto jak budować markę komercyjnej inwestycji:
1. Kluczowe przekazy. Podstawowe informacje dotyczą faktów, które można znaleźć w typowym folderze (lokalizacja, mapa, plan budowy, terminy zakończenia poszczególnych etapów, wykonawca, inwestor, itd.). Ale to za mało. Jaka jest wartość nieruchomości lub terenu? Dlaczego klient ma zamieszkać właśnie w tym miejscu? Dlaczego firma ma wynająć biuro? Co zyska dodatkowo jeśli szybko podejmie decyzję? O tym też trzeba opowiedzieć.
2. Media społecznościowe. Opowieść o nowej inwestycji musi mieć aktywnych narratorów i platformy komunikacji. Wybór kanałów komunikacji zależy od grup docelowych. Facebook pomaga budować społeczność. Twitter wzmacnia markę. Pinterest lubią kobiety. Instagram dociera do młodszych klientów. LinkedIn rozwija sieć kontaktów biznesowych (B2B).
3. Treści. Fotoreportaż z placu budowy, wideo z prezentacji dla klientów, notatka o ciekawym zdarzeniu, wpis na blogu, komentarz ekspercki, prezentacja, itd. Zróżnicowane formaty zwiększają zainteresowanie (polubienia, udostępnienia i komentarze) publikowanymi treściami.
4. Relacje z mediami. Wiarygodność i reputację dewelopera najlepiej budują pozytywne artykuły prasowe i relacje w audycjach radiowych i telewizyjnych. Komunikacja z mediami jest trudna (łaska pańska na pstrym koniu jeździ), ale bez niej nie można marzyć o sukcesie. Na pewno pomagają dobre relacje z mediami i nieustająca kreatywność (to maraton!).
Jak zbudować silną markę komercyjnego projektu deweloperskiego https://t.co/BLTxEf9TX5 #deweloper #marka #pr pic.twitter.com/N3qgTieIuf
— Bogusław Feliszek (@ekspertmedialny) 28 października 2016
5. Relacje z lokalną społecznością. Nie ma co ukrywać: inwestycja w zabudowanym terenie często jest uciążliwa dla sąsiadów i nikt nie chce mieć kłopotów z mediami. Dlatego pierwsze kontakty z lokalną społecznością i jej liderami powinny mieć miejsce przed pojawieniem się pierwszych maszyn na budowie. Nie wystarczy pokazać wszystkie zezwolenia i certyfikaty. Trzeba systematycznie i z wyprzedzeniem informować ludzi o swoich działaniach i monitorować nastroje.
6. Imprezy specjalne. Typowe wydarzenia na budowie dotyczą trzech rzeczy: 1. ceremonie (wizyta ważnego gościa), 2. podsumowania (zakończenie etapu) i 3. przecięcia wstęg (oddanie do użytku). Ale to nie wszystko. Są jeszcze inne okazje do zwiększania zainteresowania inwestycją. Na przykład targi mieszkaniowe, akcje społeczne (na przykład sadzenie drzew) i zaproszenie na wirtualną wycieczkę po gotowym obiekcie.
7. Wystąpienia publiczne. Nie znam większych optymistów od deweloperów. Często są znakomitymi ambasadorami swoich marek. Warto pokazać ich pasję i wizję nie tylko w dniu rozpoczęcia i zakończenia inwestycji, ale także przy innych okazjach, na przykład podpisanie umowy z pierwszym klientem lub zakończenie sprzedaży.
8. Happeningi. Inwencja i wyobraźnia nie mają granic. Co powiesz na tymczasowy sklep na placu planowanej budowy lub w ruchliwym centrum handlowym z niższymi cenami mieszkań lub wynajmu lokali użytkowych, działający tylko jeden dzień lub tydzień? Co myślisz o oryginalnej instalacji świetlnej lub wernisażu dzieł sztuki na placu budowy? Liczy się każdy niezwykły pomysł, który zwiększy zainteresowanie inwestycją.
Konkluzja
Główne cele budowania marki projektu deweloperskiego to przyśpieszenie i skrócenie procesu sprzedaży oraz wypracowanie większej wartości rynkowej. Inwestycja w PR w procesie budowania marki to dobra inwestycja.
Jeśli potrzebujesz pomocy w budowaniu marki projektu deweloperskiego, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 543 24 25.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz