17 kwietnia 2016

Drony w PR

Lekko wibrujące powietrze i szybko narastające buczenie można skojarzyć z inwazją gigantycznego i natrętnego komara, ale nie... To tylko pierwsze wrażenie.

Zamiast brzęczącego owada nad moją głową zawisło przez chwilę zdalnie sterowane latające urządzenie z czterema wirnikami, wyposażone w profesjonalną kamerę wideo.

Do tej pory widziałem drony tylko w telewizji, używane przez wojskowych w tajnych misjach. Słyszałem, że działa już firma kurierska, która wykorzystuje je do transportu ekspresowych zamówień.

Dron nad moją głową nie miał żadnej paczki. Nie widziałem też oznaczeń wojskowych. Po prostu, leciał, buczał i na pewno coś lub kogoś filmował. Może mnie.

Jakość filmów z dronów zależy od sprzętu i umiejętności operatora, ale ich możliwości są ogromne. Czy zmienią świat PR? Jakie są zagrożenia i szanse?

Zagrożenia

Pokazywanie na żywo sensacyjnych i dynamicznych wydarzeń z trudno dostępnych miejsc nie stanowi już większego problemu technicznego i finansowego.

Dwa przykłady:

1. Lokalna stacja telewizyjna nie ma środków na wynajęcie helikoptera, ale na pewno stać ją na kupno profesjonalnego drona. Dzięki temu można filmować z lotu ptaka dramatyczne wydarzenia, na przykład pożar w fabryce lub pościg policji na autostradzie za złodziejami samochodu.

2. Kandydat na prezydenta miasta robi na tarasie swego domu coś co nie przystoi osobie ubiegającej się o publiczny urząd. Nie wie, że wszystko filmuje operator drona. Wieczorem w telewizyjnym dzienniku ogląda to cała Polska.

Szanse

Dzięki dronom możemy przedstawić teraz atrakcyjne wydarzenia PR w nowy sposób – z innej perspektywy i różnych wysokości.

Otwarcie miejskiego kąpieliska, stadionu piłkarskiego, osiedla mieszkaniowego? Zdjęcia z drona pokażą to w sposób wcześniej nieosiągalny bez nadmiernych kosztów.

Popularna impreza społeczna? Koncert lubianego zespołu? Zjazd miłośników starych samochodów? Widok z góry pokaże ile osób wzięło udział w tych wydarzeniach oraz szeroką i dynamiczną panoramę tego, co się działo.

Konkluzja

Trudno wymienić wszystkie okazje do pozytywnego wykorzystania dronów w PR. Trzeba też pamiętać o potencjalnych zagrożeniach.

Do czasu prawnego uregulowania zasad korzystania z tych urządzeń nie wiemy co wolno i co jest zakazane. A to znaczy, że drony spłatają nam jeszcze niejednego figla.

Brak komentarzy:

Napisz do mnie

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *