28 stycznia 2011

Jak mierzyć skuteczność PR

Przygotowujesz się do oceny skuteczności programu public relations. Chcesz zlecić to zadanie zewnętrznej firmie. Jakie punkty należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności?

Oto osiemnaście kluczowych pytań, które należy zadać sobie przed zleceniem badań skuteczności działań public relations:

1. Jakie są, lub jakie były, konkretne cele i/lub zadania public relations, lobbingu i/lub programu marketingowego i czy można je przedstawić w sposób, który podlega wiarygodnemu pomiarowi? Na przykład, podwojenie liczby zapytań o konkretny produkt lub usługę w ciągu jednego roku? ... Zwiększenie liczby publikacji w prasie fachowej i uzyskanie większego wpływu na opinię publiczną w porównaniu z rokiem ubiegłym? ... Doprowadzenie do przyjęcia nowego rozwiązania prawnego? ... Poprawa rozpoznawalności marki, produktu lub wizerunku/reputacji organizacji w podstawowej grupie docelowej?

2. Kim są/były najważniejsze osoby występujące publicznie w imieniu organizacji jako jej rzecznicy w czasie realizacji programu public relations i komunikacji z opinią publiczną?

3. Jakie są/były podstawowe tematy, pojęcia, idee i przekazy, które organizacja starała się rozpowszechnić i/lub utrwalić?

25 stycznia 2011

Życie może być piękniejsze

Rano otrzymałem trzy e-maile.

Witam,
Wyjeżdżam w pilnych interesach i z tego powodu muszę odwołać nasze spotkanie. Skontaktuję się po powrocie, żeby ustalić nowy termin.
Dziękuję,
Stanisław


Dzień dobry Bogusławie!
Podjęliśmy decyzję o redukcji naszych wydatków na public relations. Ograniczanie kosztów dotyczy wszystkich naszych zewnętrznych współpracowników.
Z tego powodu musimy zawiesić wszystkie prowadzone projekty. Skontaktujemy się ponownie, żeby zdecydować czy jesteśmy w stanie powrócić do współpracy.
Dziękuję za wszystko co dla nas zrobiłeś i przepraszam za wszystkie kłopoty.
Pozdrawiam
Katarzyna


Witam serdecznie
Udało mi się wczoraj w końcu porozmawiać z szefem na temat naszej kampanii public relations. Decyzja jest taka, że obecnie nie przewidujemy potrzeby zatrudnienia zewnętrznej agencji PR.
Dziękuję za ofertę i przekazane informacje. Pozwalam sobie zachować numer kontaktowy, gdybyśmy potrzebowali fachowej konsultacji public relations w przyszłości.
Z poważaniem,
Franciszek


Ale początek dnia! Trzy razy NIE. Takich dni nie ma na szczęście wiele, ale też trzeba umieć je przeżyć.

21 stycznia 2011

Stary dziennikarski dowcip

Jest taki stary dowcip wśród dziennikarzy: Nie ma sprawy. Jeśli stracę pracę, pójdę do PR. Kupię lepszy samochód i będę miał wolne weekendy.

Nie tylko dziennikarze szukają pracy wierząc, że zmiana automatycznie wiąże się z poprawą jakości życia.

W Polskim Radiu miałem okazję krótko pracować z dziennikarką, która przyszła do redakcji po kilku latach pracy w agencji PR. Dzisiaj jest zatrudniona w zagranicznym wydawnictwie specjalizującym się w publikacji magazynów dla kobiet. Jak sama mówi, w końcu odnalazła swój naturalny rytm pracy – bez gorączkowych terminów, dramatycznych zebrań i wiecznie niezadowolonych szefów.

18 stycznia 2011

Mniej pracy i więcej pieniędzy w PR

Pracujesz w public relations 60 godzin w tygodniu i masz wrażenie, że nie jesteś wydajny i skuteczny?

Jeśli tak, to znaczy, że skupiasz się na niewłaściwych rzeczach. Ciężka praca w PR to za mało. Twoim celem powinno być skrócenie czasu pracy przy jednoczesnym zwiększeniu zysków.

Pamiętasz regułę Pareto?

Reguła 80/20 mówi, że:

1. 80 procent sprzedaży pochodzi od 20 procent klientów.

2. 80 procent zysków pochodzi od 20 procent klientów.

3. 80 procent efektów jest wynikiem 20 procent Twoich wysiłków.

4. 80 procent kłopotów pochodzi od 20 procent Twoich klientów.

5. 80 procent satysfakcji z pracy pochodzi od 20 procent ludzi, z którymi się kontaktujesz.

14 stycznia 2011

Komunikacja w rozproszonej firmie

Twoja firma dynamicznie się rozwija – masz coraz więcej partnerów handlowych. Odczuwasz jednak kłopoty ze skuteczną wymianą informacji z kontrahentami. Jak ją poprawić?

Elastyczny czas pracy, praca w domu, praca u klienta, praca na zmiany. Wszystkie te trendy zwiększają elastyczność, innowacyjność i wydajność organizacji, ale burzą stare kanały informacji. Coś tak oczywistego jak zebranie wszystkich pracowników może okazać się niemożliwe do przeprowadzenia.

Spłaszczone struktury zwiększyły niezależność i odpowiedzialność pracowników i sprawiły, że szybki przepływ informacji stał się niezbędny do podejmowania właściwych decyzji. Co zrobić, żeby umożliwić ludziom efektywne wykonywanie swoich zadań w różnych miejscach i o różnych porach dnia i nocy?

Może warto wypróbować metodę 5-15? W skrócie polega ona na pisaniu raz w tygodniu krótkich raportów.

5-15? Pisanie zajmuje nie więcej niż 15 minut, a czytanie maksimum 5 minut.

11 stycznia 2011

Siła negatywnego przekazu

Każdy kto wypowiada się publicznie powinien mieć świadomość siły oddziaływania negatywnego przekazu – dotyczy to przemówienia do 10,000 ludzi i mówienia do siebie w kolejce. Innymi słowy, wszystkie wystąpienia są motywacyjne, ale większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy.

Mówca może zachęcić lub zniechęcić słuchaczy do nauczenia się czegoś i działania, wywołać sympatyczny uśmiech lub oburzenie, pobudzić pozytywne lub negatywne emocje. O pozytywnym języku częściej mówi się niż o sile negatywnego przekazu, ale to właśnie bezproduktywna i destrukcyjna krytyka może zburzyć wszystko, co dało pozytywne przesłanie.

Są oczywiście okoliczności kiedy trzeba pokazywać problemy i ostrzegać przed negatywnymi konsekwencjami. Nigdy nie namawiam do pomniejszania ryzyka i lekceważenia zagrożenia. Uważam jednak, że większość ludzi nie odróżnia drobnych kłopotów, na które nie mają wpływu, od poważnych problemów, które mogą sami rozwiązać.

Nie ma sensu narzekać na mróz lub upał jeżeli nie pracujesz nad urządzeniem, które będzie automatycznie sterować temperaturą na ZEWNĄTRZ Twego domu. Poza tym, jeśli pracujesz w klimatyzowanym biurowym pomieszczeniu i większość wolnego czasu spędzasz w domu, temperatura powietrza nie ma realnego wpływu na Twoje życie i samopoczucie, prawda?

7 stycznia 2011

Bardzo krótka historia w sześciu słowach

Jedna z wielu anegdot o Erneście Hemingwayu opowiada o jego zakładzie, że napisze dramatyczne opowiadanie używając sześciu słów. Jaka to była opowieść? "Na sprzedaż: dziecięce buciki. Nigdy nieużywane." ("For sale: baby shoes, never worn.")

Więcej przykładów? "Fundusze inwestycyjne? Łeee. Własna firma? Hurrra!", "Rak mnie prawie wykończył. Przyjaciele uratowali", "Mam szczęście we wszystkim, oprócz miłości", "Uwielbiam szeroki uśmiech, bo nie kłamie", "Nadal parzę rano tylko jedną kawę".

Potrafisz opowiedzieć historię swego życia w sześciu słowach? Historię projektu PR?

W erze Twittera i Instagrama zwięzłe i obrazowe mini-komunikaty mają świetlaną przyszłość, pod warunkiem oczywiście, że niosą treść, opowieść i emocje.

Większość tekstów wystąpień publicznych można wydatnie poprawić skracając ich długość. Jeżeli się ze mną nie zgadzasz, przypomnij sobie kiedy ostatnio żałowałeś, że przemówienie nie trwało dłużej.

Chcesz, żeby ludzie Ciebie słuchali? Mów krótko.

4 stycznia 2011

Efekt śnieżnej kuli w PR

Udało się! Dzięki wykorzystaniu moich porad zainteresowałeś swoją firmą reportera lokalnej stacji radiowej. Masz za sobą pierwszy wywiad. Było nieźle. Znajomi mówią nawet, że było rewelacyjnie.

Jesteś tak podekscytowany sukcesem, że zapominasz co teraz zrobić, aby zamienić antenowy czas na złotówki.

Koniec wywiadu to dopiero początek Twojej szansy.

Dlaczego? Bo dziennikarze są jak wróble na drutach telefonicznych. Kiedy jeden odlatuje, reszta podąża za pierwszym.

Innymi słowy – kiedy jeden się Tobą zainteresuje, natychmiast kontaktu szukają inni. To taka medialna odmiana *instynktu stadnego* :-)

Oto kilka porad jak spotęgować i poszerzyć efekt radiowego sukcesu.

Media elektroniczne

1. Zapytaj reportera, który z Tobą rozmawiał lub producenta czy zna dziennikarzy, którzy mogą być zainteresowani kontaktem z Tobą. Przy postępującej konsolidacji mediów wiele stacji radiowych współpracuje ze sobą i dziennikarze wymieniają się kontaktami. Możesz w ten sposób uzyskać numery telefonów dziennikarzy specjalizujących się w Twojej branży w innych miastach.

2. Postaraj się o kopię wywiadu i wyślij nagranie dziennikarzom prasowym.

3. Najciekawsze fragmenty wywiadu – po uzyskaniu zgody stacji radiowej – umieść na swojej witrynie WWW.

4. Jeśli masz już kilka kontaktów w dziennikarskim światku, powiedz o wywiadzie jeszcze przed emisją i zaoferuj przesłanie nagrania.

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *